Agda Bavi Pain.com

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home press MEDIA tlač a médiá MEDIA PRESS Rytier do korzára! UNCENSORED

Rytier do korzára! UNCENSORED

E-mail
Hodnotenie: / 11
SlabotaPecka 

Košický korzárDenník Košický korzár prináša exkluzívne po 15 rokoch rozhovor s Agda B. Painom. My prinášame jeho necenzurovanú podobu.

 

Ako dlho si písal básne do novej zbierky „Rytier bez básne a Hany“?

Nové dielo „Rytier bez básne a Hany“ prináša 2 knihy s výberom toho najlepšieho z mojej tvorby z rokov 2000-2010, ale hlavne absolútne novinky. Obsahuje 100 a 1 najnovších básní a spevov uvedených v médiách doma a v zahraničí, navyše tu nájdete aj 10 skrytých bonusov a špeciálny kódovaný link na bezplatný download pilotného singla „PILOT“ s ďalšími novými básňami. Básne v 10 cykloch a 2 knihách vytvárajú jednoliaty celok v podobe dobrodružného príbehu o šialenej jazde vnútornými vesmírmi, čiernymi dierami a inými zradnými mlynmi. 

Keď som bol na čítačke v Košiciach, tvoje verše ma upútali ľahkosťou a bezprostrednosťou. Pritom sú, napriek zdanlivej prostote, vyskladané veľmi originálne a zvukomalebne. Ako si sa k tomu dopracoval?

K jedinečnému a svojskému rukopisu môže autor dôjsť po rokoch písania, čítania, kričania aj mlčania. Ale aj vôbec nemusí. Netuším, ako som sa k čomukoľvek dopracoval. Viem iba to, že musím stále neprestajne tvrdo bojovať a neodolať žiadnej prekážke. Básne publikujem takmer dvadsať rokov hlavne v tlačených, ale aj elektronických médiách. Ale možno má určitý podiel na mojom umení akási úprimná vízia či vyhranený postoj voči systémom, umelým inteligenciám či verejným vzorcom. No ale v to môžem iba s bázňou dúfať. 

Prekvapil ma aj optimizmus, akými sú básne prešpikované. Alebo je to len pocit na prvé počutie?

Optimista je zle informovaný pesimista, povedal mŕtvy klasik. Už len byť zle informovaný – to je dnes tragédia sama osebe. O to veselšie je, akého klauna pritom človek musí v živote hrať. Napokon, radosť na smrť je to jediné, čo nám v živote zostáva. Hviezdne básne, hrdinské spevy a hi-fi hymny budúcich generácií v novej knihe „Rytier bez básne a Hany“ sú však hlavne absolútne čistou, 1000-násobne destilovanou a poctivo vypálenou poéziou. Temná a satanská, aj keď rovnako optimistická bola moja minulá kniha básní „Kosť & Koža“ s tvorbou z 90. rokov, a to pred ňou varoval sám vrchný inkvizítor Slovenska v Katolíckych novinách! Čo viac dodať… Vďaka Pánu Bohu! (smiech)

 

Agda B. Pain: Rytier bez básne a Hany

Aké sú zatiaľ reakcie na túto zbierku?

Kniha vychádza onedlho v najväčšom vydavateľstve súčasnej poézie Ars Poetica. Keďže Rytier zatiaľ nie je v predaji, reakcie prichádzajú iba z radov živého publika, tak ako ste sami mohli nedávno vidieť na čítačke v rámci medzinárodného festivalu Poézia Cassovia 2011. Myslím, že tie reakcie sú viac než božské. Mať doma „Rytiera bez básne a Hany“ rozčítaného vedľa biblie bude zrejme patriť k prejavom dobrého vkusu rovnako ako značka kvalitného oblečenia, plazmového televízora, odroda krabicového vína či diaľkového vibrátora. (smiech) 

Po Konci sveta si tvrdil, že sa v ďalšej knihe budeš venovať slov. šoubiznisu. Stalo sa tak v knihe Ako som skončil so šoubiznisom. Nečítal som to, takže vieš mi niečo k tomu povedať?

Nečítal som to ešte ani ja. Na stavbe sa pracuje. Ale môžem potvrdiť, že už onedlho vyjde aj kniha „Ako som skončil so šoubiznisom“, čiže môj nový akčný román zo súčasnosti odohrávajúci sa na prahu 3. tisícročia v troskách kulís slovenského šoubiznisu. Napínavý príbeh mladých ľudí a ich nekompromisný pohľad poodhalia, čo sa deje v jeho zákulisí a temnom podpalubí, ako sa manipuluje masami, SMS hlasovaním či vkusom tak, aby vyhovovali establišmentu a nadnárodným korporáciám. Opäť to však bude hlavne riadna nálož krvi, sexu a zábavy, ktorá ku šoubiznisu skrátka patrí. 

Naozaj si sa podieľal na tvorbe relácie Slov. hľadá superstar alebo ide len o mystifikáciu?

Mystifikácia funguje najlepšie asi vtedy, keď na nej je niečo pravdy. Pravda je taká, že som za tie roky spolupracoval pod rôznymi menami na mnohých televíznych, vážnych, zábavných aj komediálnych projektoch, seriáloch, dokonca reality šou, ktoré sú samozrejme tiež vopred napísané. Beriem výzvy, hlavne tie, ktoré sa na prvý pohľad priečia môjmu radikálnemu umeniu, od hraných seriálov, hudobných videoklipov cez veľké šouky až po reklamy s mimozemšťanmi a kampane na preháňadlá. Bol som pri kadečom. Šou Slovensko hľadá Superstar som videl prvýkrát iba vďaka tomu, že som písal jej scenáre pred niekoľkými rokmi, inak takéto žánre príliš nesledujem. Mal som to šťastie byť oslovený režisérom Petrom Nuñézom a spolupracovať tak na jednom z najlepších a najúspešnejších ročníkov vôbec, veď víťaz Peťo Cmorík je dosiaľ snáď jediný dôkaz, že to celé má nejaký zmysel. Inak som iba autor a kreatívec, jeden z mnohých ľudí stojacich v úzadí, ktorí majú jedinečnú príležitosť stáť pri zrode rojov hviezdičiek aj niekoľkých ozajstných hviezd.

 

...

Čítajte pokračovanie tu

 

agda b. pain | RYTIER BEZ BÁSNE
A OBALU on tour 2011:


14.12. >> Trnava
12.12. >> KC Dunaj, Bratislava
17.11. >> Krakow, Poland INFO
28.9. >> Kasárne Kulturpark, Košice |  19:00Poézia Cassovia 2011 INFO
16.09. >> KC Dunaj, Bratislava | 20:50 MENJU festival
05.-06.08. >> Zemplínska šírava – Easthetic Festival 2011 INFO
15.06. >> Ex Café, Bratislava – Revue Aktuálnej Kultúry
04.06. >> Kasárne Kulturpark, Košice – Romboid o Košiciach
18.-20.05. >> Velenje, Slovinsko – Lirikonfest 2011
30.04. >> KC Dunaj, Bratislava – Lirikonfest 2011
27.4. >> Artfórum, Košice

 

© Agda Bavi Pain .com 2011
© Petit Press 2011
© Ars Poetica 2010
Photo © Jozef Pálenik 2010